Domov » Publicita » Buďme vnímaví voči svojmu okoliu.

Buďme vnímaví voči svojmu okoliu.

Publikované pondelok, 25 januára 2021

Originálne ozdoby na stromčeku vďaka vám pribúdajú každý deň. Zapojilo sa už viac ako 20 rodín a dokonca aj skupiny žiakov zo ZŠ a MŠ. Ocitli sme sa v dobe, kedy zdravie, práca, pravidelný príjem, dostupnosť služieb a vzdelania nie je ani zďaleka takou samozrejmosťou ako donedávna. Naopak, prišli časy, kedy sa prehĺbili mnohé rozdiely. V rodinách, kde bol nedostatok zavládla hranica existenčného minima, v iných, kde to donedávna zvládali, prišiel nedostatok. Zažívame časy, kedy solidarita, ľudskosť a vnímavosť potrebujú našu odozvu. A to predovšetkým vzájomnou pomocou a otvorenosťou.

Aj o tom sme sa rozprávali s Máriou Červeňovou, odbornou garantkou Komunitného centra (KC) v Námestove.

Z praktických skúseností v našom centre vieme, že ľudia na hornej Orave sú veľmi štedrí, srdeční, sú ochotní podeliť sa a pomáhať“, vychádza z takmer päťmesačných skúseností práce v KC M. Červeňová. Vidíme to z toho, že ak zverejníme výzvu, alebo oslovíme okolie, s konkrétnou požiadavkou pre rodiny v núdzi, reakcia prichádza okamžite. Ľudia chcú pomáhať, a nie je to iba v predvianočnom čase. Keď nás osloví rodina/ jednotlivec s prosbou o pomoc, zvyčajne nadviažeme spoluprácu. Ozvala sa nám napríklad pani, ktorá požiadala o potravinovú a materiálnu pomoc. Má 3 deti, je slobodná matka. Rodinu sme navštívili, zistili sme, že matke treba pomôcť s návykmi v domácnosti, v obohatení jedálneho lístka, deti postrádali viaceré praktické veci. Rodinu postupne sprevádzame v tom, čo vyhodnotíme ako potrebu. Zároveň sme oslovili ľudí, ktorí sa nám ponúkli, že radi pomôžu. Požiadali sme ich o konkrétne veci do tejto domácnosti a odozva bola mimoriadna. Poskytli hygienické balíčky, oblečenie, vianočné darčeky pre deti podľa želania a kuchynský mixér.

Aké aktivity robí KC Námestovo teraz v predvianočnom čase?

Máme pod sebou iniciatívu Orava si pomáha, ktorá sa zameriava na pomoc ľudí zasiahnutých koronakrízou. Môžu u nás požiadať o materiálnu alebo finančnú pomoc. Ak niekto ponúkne materiálnu pomoc, snažíme sa darcu s obdarovaným navzájom prepojiť. Chceme tým komunitu viac usmerňovať k vnímavosti a svojpomoci. Máme žiadosti o pomoc zo všetkých troch oravských okresov. Rodinám/jednotlivcom pomáhame aj formou potravín, vďaka zapojeniu sa do projektu Lidla Podeľ sa a pomôž, kde zákazníci tohto reťazca vkladajú potraviny do potravinového koša. Tie rozdeľujeme rodinám, o ktorých vieme, že potraviny potrebujú, alebo o ne požiadajú. Tento mesiac robíme vianočné workshopy, v ktorých sme sa zamerali na výrobu adventných vencov, zapojili sme sa do projektu Vianočnej pošty a vyrábali vianočné pohľadnice. Tie sme následne rozposlali starým ľuďom, ktorí žijú osamelo doma, alebo v zariadení. Vďaka deťom z družín na základných školách sme takéto pozdravy vyrobili aj pre starkých v Centre sociálnych služieb v Námestove. Na treťom workshope deti v našom centre vyrábali vianočné ozdoby. Vďaka ich jedinečnej a originálnej tvorivosti máme v našom KC krásne ozdobený stromček. Čaká nás tento týždeň ešte posledný workshop, ktorý sa bude niesť v znamení vône medovníkov a výroby vianočných oblátok a trubičiek. V rámci komunitnej aktivity sme iniciovali nápad Vianočného stromu, ktorý mesto osadilo pri dome kultúry. Keďže sa ľudia v tomto čase nemôžu stretávať a zároveň sú všetky každoročné predvianočné aktivity zrušené, rozhodli sme sa iniciovať spojenie obyvateľov mesta takto symbolicky. Stačí vyrobiť vlastnú, originálnu ozdobu a zavesiť ju na tento strom. Poteší nás fotografi a z tejto aktivity, pretože plánujeme na záver vianočného obdobia zhotoviť koláž fotografi í a umiestniť ju na stránke mesta. Fotky nám môžete posielať na FB – Komunitné centrum Námestovo.

Čo vám napovedajú vaše doterajšie skúsenosti z vašej práce v KC?

Chcela by som poprosiť, aby si ľudia všímali svoje okolie a boli voči nemu citliví. Ak vedia o rodinách, ľuďoch, ktorí potrebujú pomoc, alebo sa ocitli núdzi, aby nám o nich dali vedieť. Náš záujem, spolupatričnosť častokrát búra bariéry ostychu a povrchnosti a je tým najlepším začiatkom zmeny k lepšiemu.

                                                                                                                                                   (red., mč)

Rozhovor bol zverejnený v miestnych novinách Námestovčan – strana 6, dostupné tu: https://www.namestovo.sk/uploads/fck/document/n%C3%A1mestov%C4%8Dan/namestovcan_2020_cislo_6.pdf